Adam Ondra

sportovní lezení A

Největší úspěchy

Adam Ondra se v kvalifikačním závodě v Tooulouse (FR) umístil na 1. místě

a svým postupem do finále si zajistil vstupenku na Olympijské hry v Tokiu v roce 2020!

TOP pět sportovních úspěchů

  • 2019: mistr světa (potřetí) a mistr Evropy v lezení na obtížnost, kvalifikoval je na OH 2020!
  • 2018: vicemistr světa v lezení na obtížnost (podruhé) a v kombinaci
  • 2017: trojnásobný vicemistr Evropy i mistr ČR v lezení na obtížnost
  • 2016: mistr světa v lezení na obtížnost a vicemistr světa v boulderningu (tímto se opět nominoval i na Světové hry 2017, tentokrát ve dvou disciplínách, ale her se neúčastnil); celkem: nejvíce medailí z MS (8), druhý nejlepší (i nejlepší český) medailista MS v obtížnosti, v boulderingu i celkově
  • 2016: na Rock Masteru získal zlato v Duelu (již čtvrté) i v Boulderingu (první česká medaile vůbec) a stal se zde tak druhým mužem s největším počtem titulů a prvním Čechem (7 zlatých má Ramón Julián Puigblanque, 6 Angela Eiter a 5 Lynn Hill, všichni za obtížnost); zde je také prvním českým závodníkem s medailí (zlatou) v bouldringu

Můj příbeh

K lezení Adama přivedli rodiče. Začal již ve čtyřech letech na skalách, hlavně v Moravském krasu. Český lezec Adam Ondra jel na závody poprvé v 6 letech a obsadil 3.místo v kategorii do 9 let na MČR. Už ve dvanácti letech se pak zařadil mezi deset nejlepších světových lezců na obtížnost. V norském Flatangeru definoval novou úroveň obtížnosti, a to zdoláním cesty pojmenované Silence. Ta je považována za jedinou cestu kategorie 9c. Byl to prozatímní vrchol jeho kariéry a cesta, které musel nejvíce obětovat. Mimo jiné ale vítězí na mistrovstvích světa, a to nejen v lezení na obtížnost, ale také v boulderingu. Světová média ho nazývají českou senzací sportovního lezení. Momentálně je profesionálním sportovcem. Předtím ale bez jakékoliv potřeby individuálního plánu zvládl denní stadium bakalářského oboru Podnikový management Ekonomicko-správní fakulty na Masarykově univerzitě. Jeho dalším cílem jsou Olympijské hry v Tokyu v roce 2020.

Rád čte, cestuje (za lezením) a vaří.  Jeho vzorem je Václav Havel. Brno má rád, protože jsou odsud všichni dobří lezci z Česka. Je předučeným introvertem, protože bylo třeba být trochu otevřenější kvůli zaměstnání. Sám sebe popisuje jako bordeláře, který má pořádek jen v lezení :-)

Fotogalerie

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací