Adam Ondra

sportovní lezení A

Největší úspěchy

TOP pět sportovních úspěchů

  • Silence 9c, první cesta obtížnosti 9c na světě, Flatanger, Norsko. 2. 2017
  • "Double" Mistrovství světa 2014 - 1.místo v lezení na obtížnost i bouldering
  • Super Crackinette 9a+ flash - vůbec nejtěžší cesta na světě vylezená na první pokus - Saint Leger du Ventoux, Francie
  • Dawn Wall 9a - nejtěžší "bigwallová" cesta na světě - Yosemity, USA
  • Mistrovství světa 2016 - 1.místo obtížnost, 2.místo bouldering

Můj příbeh

K lezení Adama přivedli rodiče. Začal již ve čtyřech letech na skalách, hlavně v Moravském krasu. Český lezec Adam Ondra jel na závody poprvé v 6 letech a obsadil 3.místo v kategorii do 9 let na MČR. Už ve dvanácti letech se pak zařadil mezi deset nejlepších světových lezců na obtížnost. V norském Flatangeru definoval novou úroveň obtížnosti, a to zdoláním cesty pojmenované Silence. Ta je považována za jedinou cestu kategorie 9c. Byl to prozatímní vrchol jeho kariéry a cesta, které musel nejvíce obětovat. Mimo jiné ale vítězí na mistrovstvích světa, a to nejen v lezení na obtížnost, ale také v boulderingu. Světová média ho nazývají českou senzací sportovního lezení. Momentálně je profesionálním sportovcem. Předtím ale bez jakékoliv potřeby individuálního plánu zvládl denní stadium bakalářského oboru Podnikový management Ekonomicko-správní fakulty na Masarykově univerzitě. Jeho dalším cílem jsou Olympijské hry v Tokyu v roce 2020.

Rád čte, cestuje (za lezením) a vaří.  Jeho vzorem je Václav Havel. Brno má rád, protože jsou odsud všichni dobří lezci z Česka. Je přeučeným introvertem, protože bylo třeba být trochu otevřenější kvůli zaměstnání. Sám sebe popisuje jako bordeláře, který má pořádek jen v lezení :-)

Fotogalerie

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací